A fruktózhoz, azaz a gyümölcscukorhoz két különböző betegség kapcsolható, a fruktóz intolerancia és a fruktóz malabszorpció. Míg az egyik egy veleszületett genetikai rendellenesség, ezért már születéstől fennáll, addig a másik betegség egy felszívódási zavar, mely gyermek és felnőttkorban egyaránt kialakulhat.
A fruktóz (gyümölcscukor) egyrészt egy monoszacharid, mely leginkább a gyümölcsökben található, másrészt a szacharóz (étkezési cukor) nevű diszacharid egyik alkotója a glükóz (szőlőcukor) mellett.
1. Fruktóz intolerancia (fruktóz érzékenység):
Egy igen ritka autoszomális recesszív módon öröklődő betegség, melyet a fruktóz-1-foszfát-aldoláz enzim hiánya okozza. Jellemzően csecsemőknél fél éves korban, a gyümölcsökkel történő hozzátáplálás idején kezdődnek a tünetek. Hasi fájdalom, hányás, hasmenés, alacsony vércukorszint, görcs, aluszékonyság, zavartság léphet fel. Szigorú étrend tartása mellett elkerülhetők a hosszútávú szövődmények.
2. Fruktóz malabszorpció (fruktóz felszívódási zavar):
Gyakoribb és bármely életkorban felléphet.
Ok:
A vékonybélből a fruktóz nem tud felszívódni, bejut a vastagbélbe, ahol vizet köt meg, így felhígítva a bél salaktartalmát hasmenést okoz. Ugyanakkor a fruktózt a normál baktérium flóra fermentálja, melynek során hidrogén gáz képződik és puffadás, hasi fájdalom jön létre.
Tünetek:
Puffadás, hasi fájdalom, hasi görcsök, hasmenés, hányinger, teltségérzés, gyomorégés, fáradékonyság, fejfájás. Fruktóz tartalmú étel fogyasztása után alakulnak ki és függnek az elfogyasztott fruktóz mennyiségétől.
Diagnózis:
Fruktóz hidrogén kilégzéses tesztet végzünk, melynek során egy tesztoldat elfogyasztását követően 20 percenként mérjük a kilélegzett levegő hidrogén tartalmát. A vizsgálat 120-180 percig tart.
Differenciál diagnózis:
Laktóz intolerancia (tejcukorérzékenység), coeliakia (lisztérzékenység), nem cöliákiás glutén érzkenység (NCGS), kontaminált vékonybél szindróma (SIBO), irritábilis bél szindróma (IBS).
Kezelés:
1. Étrend: Magas fruktóz és szacharóz tartalmú ételek és italok kerülése.
Kerülendők (teljesség igénye nélkül):
- magas fruktóz tartalmú gyümölcsök: banán, alma, körte, dinnye, cseresznye, szőlő, mangó, datolya, füge
- aszalt gyümölcsök
- gyümölcslevek
- lekvárok, kompótok
- étkezési cukor (fehér, barna kristálycukor, porcukor)
- méz, agave-, juhar-, kukorica szirup
- szorbit
- bizonyos pékáruk, gabonapelyhek, müzliszeletek
- gyümölcsjoghurtok, fagylaltok
- üdítőitalok, energiaitalok
Fogyaszthatók:
- alacsony fruktóz tartalmú gyümölcsök: eper, málna, szeder, citrom, grapefruit, kivi
- glükóz, eritrit, stevia, xilit
- rizsszirup
2. Xilóz-izomeráz enzim (Xylosolv, Fructaid kapszula): A fruktózt glükózzá alakítja át a szervezetben. Csak fruktóz malabszorpcióban alkalmazható! Megjegyzem, a diéta tartása a kezelés alapja, hasonlóan a laktóz és hisztamin érzékenységhez. Az enzimpótlást csak kiegészítésként javasoljuk. Tehát ha olyan helyen történik az étkezés, ahol nem elérhetők mentes ételek pl. utazás, étterem, cukrászda stb.