Egyik leggyakoribb ételintolerancia a tej intolerancia. Jellemzően tej és tejtermékek váltják ki a panaszokat, hasonlóan mint tejallergiában és laktóz érzékenységben, mégis három különböző betegségről beszélünk. Differenciálásuk elengedhetetlen, hiszen diétás kezelésük jelentősen eltér. Nem mindegy, hogy mit kell tiltólistára tenni, mi fogyasztható, és az étrend átmeneti vagy egy életre szóló.
Ok:
A tej intolerancia tejfehérje érzékenységet jelent. Tejallergiával szemben nem allergia, nem az immunrendszer kóros túlérzékenysége áll fenn. Az emésztőrendszer és az immunrendszer egyaránt részt vesz a tej intolerancia kialakulásában. A nem megfelelően megemésztett tejfehérje átkerül a bélfalon és a bél immunrendszere immunglobulin-G (IgG) ellenanyagokat kezd termelni védekezésül vele szemben. Felnőttkorban az ételintolerancia igen gyakori, 15-30 százalékra becsülik a gyakoriságát.
Tünetek:
Rendkívül szerteágazó tünetrendszerrel van dolgunk. Hasi fájdalom, diszkomfort érzés, puffadás, hasmenés, székrekedés, bőrtünetek (ekcéma), fejfájás, fáradékonyság, alvászavar, hangulatzavar mögött állhat étel érzékenység. A tünetek nem azonnal a tejfehérje tartalmú ételek, italok elfogyasztása után jelentkeznek, hanem órákkal, napokkal később. A panaszok mennyiség függőek, tehát a tüntetek súlyossága függ az elfogyasztott étel mennyiségétől.
Diagnózis:
- Eliminációs diéta: tiltó listás ételek elhagyása.
- Immunglobulin-G (IgG) ételintolerancia teszt, melynek során a következők vizsgálhatók tej és tejtermékek okozta panaszok esetén: alfa-lactalbumin, béta-lactoglobulin, kazein, bivaly-, juh-, kecske- és tehéntej.
Differenciáldiagnózis:
Tejallergia, laktóz intolerancia, egyéb ételintoleranciák.
Kezelés:
A diéta nem életre szóló! Általában 2-3 hónap, de egyéntől függően lehet ez hosszabb, akár 6-8 hónap. Az ételintolerancia vizsgálat eredménye alapján kerülendők az állati tejek és tejtermékek, például kazein esetén minden állati termék elhagyásra kerül. Valószínűleg sokaknak meglepő, hogy sok nem tejipari termék tartalmaz tejfehérjét.
Kerülendők tehát:
- Tej, tejtermékek (tejföl, tejszín, joghurt, kefir, vaj, túró, sajt, krémsajt)
- Tejet tartalmazó margarinok
- Húsipari termékek: pl. párizsi, májkrém, virsli
- Sütő-, édesipari termékek: pl. péksütemények, kekszek, pudingok, tejcsokoládé, jégkrémek, fagylaltok
- Félkész és késztermékek
- Öntetek, szószók pl. sajtszósz, besamel, majonéz, tartásmártás
Címkén tejfehérjét jelölnek a következők: tej, tejszín, tejital, tejpor, tejsavó, tejzsír, sajt, savópor, savóprotein, vaj, vajzsír, író, írópor, kazein, hidrolizált kazein, laktoferrin, laktalbumin
Növényi tejek (rizs, zab, mandula, mogyoró, kókusz) fogyaszthatók, tejpótlás ezzel történhet.
Laktózmentes termékek nem hoznak javulást!