Rendeléseimen egyre nagyobb számban jelentkeznek azok a kedves hozzám fordulók, akikről kiderül, hogy a rövidebb-hosszabb óta fennáló panaszaik hátterében laktóz érzékenység áll. Ez nem meglepő, hiszen szinte minden harmadik magyar ember tejcukor érzékeny.
Miután megszületik a laktóz érzékenység diagnózis, általában nem kis riadalommal kérdezik tőlem, hogy “tejet és tejtermékeket már soha többé nem is fogyaszthatok”. Ez nem teljesen így van.
A laktóz érzékenység mértéke egyénenként változó. Vannak akiknél egy kis pohár tej még nem okoz panaszokat, de ha már többet isznak tejből, akkor fellépnek a tejcukor érzékenység jellegzetes puffadással, hasi görccsel, hasmenéssel járó kellemetlen tünetei. Ugyanakkor szép számmal vannak azok, akiknek minden tejcukrot tartalmazó terméket kerülni kell, mert heves panaszok jelentkeznek már a reggeli kávéban úszkáló néhány csepp tejtől is.
Fentiek alapján kétfajta laktózmentes étrend javasolható.
1. Alacsony laktóz tartalmú étrend:
Csak a tejet és bizonyos tejtermékeket kell elhagyni az étrendből.
- Ha már kisebb mennyiségű tej után is elviselhetetlen tünetek jelentkeznek, akkor el kell búcsúzni az állati tej fogyasztásától. Természetesen, ahogy fentiekben is írtam, ha valaki jól tolerál 1/2-2 dl tejet vagy kisebb mennyiségű joghurtot például reggelire, akkor nem szükséges teljesen kizárnia a tejet az étkezéséből. Viszont bele kell kalkulálnia, hogy ha nap folyamán még iszik tejet vagy mondjuk az ebéd tejfölös rakott krumpli, akkor az már együttesen gondot fog okozni.
- Tejtermékek közül a tejföl, tejszín mindenképpen kerülendő.
- A savanyított tejtermékek, mivel gyakorlatilag minimális mennyiségben tartalmaznak laktózt, fogyaszthatók. Ilyenek a félkemény, kemény sajtok például Trappista, Edami, Parmezán, Camembert, Brie, és a túró. A joghurt és kefir sem fog panaszt okozni. Ugyanis az ezek készítéséhez használt oltóanyag baktériumokat (élőflórát) tartalmaz, melyek tejcukor lebontó enzimet termelnek. Így ezek a baktériumok a joghurtban, kefirben lévő tejcukrot lebontják, és így a laktóztartalmat jelentős mértékben lecsökkentik.
2. Laktózmentes étrend:
Minden olyan ételt ki kell zárni az étrendből, amely laktózt tartalmaz. Nemcsak a tejet illetve a tejtermékeket, hanem minden olyan élelmiszer ipari terméket, amik rejtve laktózt tartalmaznak adalékanyagként.
- Tej és tejtermékek.
- Tejcukrot tartalmazhatnak bizonyos félkész illetve késztermékek, húskészítmények (párizsi, virsli, májkrém), gabonapelyhek, müzliszeletek, pékáruk, instant levesporok, salátaöntetek, pudingporok stb.
- Fagylaltok, parfék, tejcsokik, nápolyik szintén tiltólistásak.
Fontos mindig megnézni, hogy a vásárolt termék tartalmaz-e laktózt. Milyen “álnéven” szerepelhet a laktóz? Lactose, tejcukor, tejpor, tejsavó, savó, savópor, tejszín, író, írópor.
Mit lehet enni, inni laktóz érzékenységben?
- A tejek közül a növényi tejek illetve tejtermékek nem tartalmaznak laktózt. Tehát a kókusz, a mandula, a mogyoró, a szója, a rizs, zabtej ihatók.
- A laktóz mentes tej szintén fogyasztható. Igaz hogy tartalmaz laktózt, vagyis nem vonják ki a laktózt belőle, de laktáz enzimet tesznek bele, mely a benne lévő tejcukrot lebontja. Érdemes tudni, hogy vannak, akiknek a laktóz mentes tej is panaszt okoz.
- Zöldségek, gyümölcsök bátran ehetők. Biztosan nem tartalmaznak tejcukrot, sem frissen, sem gyorsfagyasztott, sem befőzött, sem aszalt formában.
- Kenyerek, tészták, rizs, köles, bulgur, amaránt, quinoa, zab. A gabonákat sem kell kiiktatni a laktózmentes étrendből.
- Natúr húsok, halak.
- Tofu, tempeh, szejtán.
- Olajok (oliva, kókusz, lenmag, napraforgó, tökmag), magvak (dió, kesu, mandula, mák, mogyoró, napraforgómag, pisztácia, szezámmag).
- Fűszerek.
- Étcsokoládé, méz, lekvár.