A vastagbél diverticulosis míg gyakrabban fordul elő idősebbeknél, de többnyire tünetmentes, addig fiatalkorban ritkábban alakul ki, viszont gyulladásos szövődménnyel sokkal fokozottabban kell számolnunk. A szakirodalmi adatok azt mutatják, hogy a betegség kialakulásában egyértelműen a rostszegény étrend tehető felelőssé.
A diverticulum a tápcsatorna falának körülírt, zsákszerű kiboltosulása. Ha több diverticulum helyezkedik el a bélrendszerben, akkor azt diverticulosisnak nevezzük. A nyelőcsőben, a gyomorban, a vékonybélben és a vastagbélben bárhol előfordulhat, de a legjellemezőbb a bal oldali vastagbélszakasz szigmabél részén (ahogy a mellékelt ábrán is látható).
A diverticulosist a rostszegény étrend okozza. A kevesebb rost székrekedéshez, keményebb széklet kialakulásához vezet, ezáltal a bélben uralkodó nyomás megnövekszik, fokozottabb bél összehúzódások jönnek létre, és mindezek következtében a bélfal zsákszerűen kitüremkedik.
A 60 év felettiek mintegy felénél, míg a 80 éves korúak háromnegyedénél fennáll ez a betegség. 40 éves kor alatt ritkább.
A betegek többsége, vagyis kétharmada tünetmentes, míg egyharmaduknál hasi fájdalom, puffadás, székrekedés, hasmenés jelentkezhet. Szövődmény lehet a gyulladás, a tályog, a vérzés, a perforáció (bél kilukadása) és a bélelzáródás. A gyulladás (diverticulitis), mint leggyakoribb szövődmény, idősebb korban ritkábban, az esetek mintegy 10-20 százalékában fordul elő, ugyanakkor fiatalkorban jóval nagyobb mértékben, 25-80 százalékban jelentkezhet.
Fontos megjegyezni, hogy a diverticulosis – ellentétben a polipokkal – sohasem vezet daganat képződéshez!
A diverticulosis gyanúja esetén vastagbéltükrözést szükséges végezni a feltételezett diagnózis bizonyítására és a vastagbél daganat kizárására.
Ha nincs panasz, akkor rostban gazdag étrendet javasolunk bő folyadék fogyasztással. Panaszok esetén viszont átmenetileg rostszegény étrend és egy a gyomor-bél rendszerből gyakorlatilag fel nem szívódó antibiotikummal érjük el a tünetmentességet. A szövődmények konzervatív és/vagy sebészeti megoldást igényelnek.
Megelőzés:
- Rostban gazdag étrend (napi 30 g rost – zöldségek, hüvelyesek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák), melyet akkor is ajánlunk, ha már kialakult ez a betegség. Hiszen a rostban dús diéta a betegség progresszióját és a gyulladásos epizódok gyakoriságát is csökkenti.
- A rendszeres mozgás, sportolás szintén jótékony hatású, hiszen a bélmozgást elősegíti és megelőzi a székrekedést.