“Túl sok a sava a reflux betegnek”. “Gyomorégésnél a gyomor ég”. “Ha nem ég a gyomor, nem reflux betegségről van szó”. “Az ételek fűszerezéstől el lehet búcsúzni”. “Csak gyógyszerrel kezelhető”. “Gyógyszer szedés mellett nem marad gyomorsav”. Ezeket és még sok más tévhitet szeretnék eloszlatni.
- A túl sok gyomorsav okozza a refluxot. Nem a gyomorsav mennyiségével van a baj. Reflux betegségben nem sok a gyomorsav, nem több az átlagosnál. A probléma az, hogy a gyomorsav nem a megfelelő helyen van. Nem marad a gyomorban, hanem visszaáramlik a nyelőcsőbe, ahogy a mellékelt ábrán is látható.
- Minden reflux egyben betegség. Két fogalmat kell tisztáznunk, a fiziológiás refluxot és a reflux betegséget. A fiziológiás reflux bárkinél előfordulhat, általában étkezést követően jelentkezik, rövid ideig tart, nem jár tünetekkel és többnyire éjszaka nem szokott fellépni. Ellenben reflux betegség esetén a nyelőcsőbe visszaáramló savas refluxátum panaszt, tünetet okoz és/vagy a nyelőcső nyálkahártyáját károsítja.
- Gyomorégés = a gyomor ég. Nem a gyomor ég. A visszaáramló savas refluxátum a nyelőcső nyálkahártyáját irritálja, és ez okozza az égő fájdalmat.
- Ha nincs gyomorégés, nem állhat fenn reflux betegség. A reflux nemcsak gyomorégéssel járhat. A reflux betegség úgynevezett nem-emésztőszervi panaszokat is tud okozni. Melyek ezek? Torokban gombócérzés, rekedtség, köhögés, mellkasi fájdalom, arcüreg gyulladás, alvászavar, horkolás, fogzománc károsodás.
- Nem okozhat krónikus fáradtságot. Éjszaka a reflux mikorébredéseket okozhat, melyre a beteg valójában fel sem ébred, viszont az alvása felületessé válik. Ennek következtében másnap fáradtnak, levertnek érzi magát, miközben azt gondolja, hogy végig aludta az éjszakát.
- Nem járhat súlyos szövődményekkel. Tartósan fennálló, nem kezelt reflux betegség hosszú távon szövődményekhez vezethet. Szövődmények lehetnek a nyelőcső gyulladás, a nyelőcső szűkület, a Barrett nyelőcső illetve a nyelőcsőrák.
- Nem lehet fűszeres ételeket enni. Vannak fűszerek, amik kerülendők ilyenek a bors, a chili, az erős piros paprika és a menta. Nem kell azonban az összes fűszerről lemondani. Kifejezetten ajánlottak a zöldfűszerek, mint a bazsalikom, a kakukkfű, a rozmaring, az oregánó, a kapor. A gyömbér hányinger csökkentő hatása tudományosan igazolt, mindemellett ismert gyulladáscsökkentő hatása is, így reflux betegségben szintén javasolt.
- A koffeinmentes kávé nem okoz refluxot A kávé a nyelőcső és gyomor határán lévő simaizmot lazítja el, ennek következtében a gyomorsav könnyen vissza tud csorogni a nyelőcsőbe. Vannak kutatások, amelyek azt mutatják, hogy nem csupán a koffein, hanem a kávébab egy másik alkotója is felelős a simaizom ellazításáért. Így a koffein mentes kávé is provokálhat refluxot.
- Mindegy, hogy melyik oldalon alszunk reflux betegségben. Tudományos kutatások igazolták, hogy jobb oldali fekvésnél szignifikánsan megemelkedik a nyelőcsőbe áramló savas refluxátum mennyisége, valamint a reflux események időtartama. Valószínűsítik, hogy a jobb oldalon történő fekvésnél a gyomor nyelőcső határon lévő simaizom ellazul és ezáltal a sav könnyen visszajut a nyelőcsőbe. Tehát érdemes bal oldalon kell feküdni, ezzel a pozícióval csökkenthető az éjszakai reflux.
- Csak gyógyszerrel kezelhető. Étrend és életmód váltás nagyon fontos része a reflux betegség kezelésének. Enyhébb tünetek esetén önmagában az étrendbeli és életmódbeli váltás is rendezheti a panaszokat.
- Ha egyszer el kezd valaki gyógyszert szedni, akkor egy életen át kell szedni. Nemzetközi gasztroenterológiai ajánlás, hogy minden reflux betegnél meg kell próbálni a reflux ellenes gyógyszeres kezelés fokozatos csökkentését, majd annak elhagyását. Természetesen vannak olyan betegeink, akik nem tudják véglegesen elhagyni a reflux ellenes gyógyszereiket. Náluk is törekszünk arra, hogy legyenek gyógyszermentes periódusok, erre többféle módszer létezik, így ilyen esetekben is személyre szabottan lehet megoldani a gyógyszeres terápiát.
- Reflux ellenes gyógyszerek megszüntetik a gyomorsav elválasztást és egyáltalán nem lesz sav az emésztéshez. A gyomorsav termelődést gátló gyógyszerek csökkentik a gyomorsav termelést, de természetesen nem szüntetik meg teljesen. Tehát marad annyi gyomorsav, ami az emésztéshez elégséges.