Elsősorban 30-50 éves nőknél megjelenő, az arcot érintő, egyik leggyakoribb krónikus gyulladásos bőrbetegség. Kialakulásában szerepe lehet örökletes tényezőknek, hormonális változásoknak, környezeti tényezőknek. Bizonyos emésztőszervi betegségekben nagyobb eséllyel fordul elő, így minden esetben megfontolandó a gasztroenterológiai kivizsgálás.
A rosacea dominálóan az orcákat és T-vonalban a homlokot, az orrot, az állat érinti, nem ritkán a nyakon, mellkason, háton is előfordul. Stádiumtól függően bőrvörösség, értágulatok, gyulladásos pattanások, csomók jelentkeznek. Bár a rosacea dominálóan a nők betegsége, férfiaknál a súlyosabb formák jellemzőek, például a faggyúmirigyek és a kötőszövet felszaporodásával járó ún. rinophyma (borvirág). Bőrtünetekhez szemészeti elváltozások is társulhatnak, kötőhártya-, szaruhártya gyulladást okozva.
Gyomor-bél rendszeri betegségek és a rosacea között fennálló kapcsolat még nem teljesen tisztázott, jelenleg is számos kutatás folyik ezen a területen, és egyre több a tudományos bizonyíték.
1. Helicobacter pylori:
A Helicobacter pylori a gyomorban élő baktérium, mely szerepet játszik krónikus gyomor gyulladás, gyomor és nyombél fekély, MALT-lymphoma, valamint gyomorrák kifejlődésében. Egyelőre az eredmények megoszlanak arról, hogy a Helicobacter pylori gyakrabban fordul-e elő rosaceában vagy nem. Mindenesetre Helicobacter pylori pozitivitás esetén gyógyszeres terápiával eradikáljuk a baktériumot, melynek során a bőrtünet javulása várható.
2. Lisztérzékenység (cöliákia):
A lisztérzékenység glutén kiváltotta vékonybélboholy károsodással járó autoimmun betegség. Rosaceas betegeknél néhány autoimmun betegség gyakrabban fordul elő, ezek közül a lisztérzékenység kétszer olyan gyakorisággal, mint az átlag populációban.
3. Kontaminált vékonybél szindróma (SIBO):
A vékonybél vastagbél baktériumokkal szennyeződik, kontaminálódik, vagyis a vastagbél baktériumok átjutnak és elszaporodnak a vékonybélben. Hasonlóan az agy-bél-mikrobiom tengelyhez agy-bél-bőr tengelyről is beszélhetünk. Kontaminált vékonybél szindróma igazolódásakor, célzott kezelés, majd probiotikus kúra alkalmazása nemcsak a hasi panaszok, hanem a bőrtünetek javulását is eredményezheti.
4. Gyulladásos bélbetegségek (IBD):
A Crohn betegség a szájtól a végbélig, a tápcsatorna bármely szakaszán előfordulhat, leginkább a vékonybél utolsó szakaszának gyulladása, a colitis ulcerosa jellemzően a vastagbél fekélyes gyulladásos megbetegedése. Gyulladásos bélbetegségekben fokozottabb a kockázata a rosacea előfordulásának, különösen aktív fázisban és colitis ulcerosában.
Étrendi provokáló faktorok: Jól ismertek a rosacea kiváltó faktorai, mint a napfény, a fokozott meleg vagy hideg illetve szeles idő, a túlzott testmozgás, a stressz, kozmetikumok, gyógyszerek. Étkezés terén is nagyon fontos tudni, hogy mik azok az ételek, italok, melyeket érdemes elkerülni, hiszen a rosacea fellángolását okozhatják.
1. Ételek (kerülendők):
- Forró ételek
- Csípős, fűszeres ételek
- Fűszerek: fekete bors, piros paprika, chili, gyömbér
- Magas hisztamin tartalmú ételek: citrusfélék, banán, paradicsom, spenót, padlizsán, sajt, joghurt, élesztő, ecet, szója stb.
- Csokoládé, vanília
2. Italok (kerülendők):
- Alkohol, különösen a vörös bor
- Forró italok pl. forró kávé, csokoládé, tea