A reflux betegség legtöbbször típusosan nyelőcső eredetű tünetekkel jár, nyelőcső illetve gyomorégéssel, szegycsont mögötti fájdalommal, savas szájízzel. Gyakran azonban nem emésztőszervi panaszokat okoz, mint krónikus köhögést, asztmát, arcüreg-gyulladást vagy ismétlődő középfülgyulladást.
1. Emésztőszervi tünetek:
Nyelőcső-, gyomorégés, savas vagy epés regurgitáció (visszaáramlás), szegycsont mögötti fájdalom, savas vagy keserű szájíz, rossz lehelet, torokban gombóc vagy maró érzés, böfögés, hányinger, fájdalmas nyelés, nyáladzás, szájszárazság.
2. Légúti tünetek:
1. Krónikus köhögés: A krónikus köhögés harmadik leggyakoribb oka a reflux betegség, az asztma és a posztnazális váladékcsorgás után. Jellemzően száraz köhögésről van szó, elsősorban napközben jelentkezik, de éjszaka fellépő köhögési rohamok is előfordulhatnak. Bizonyos ételek és italok provokálhatják a reflux okozta köhögést, csakúgy mint az emésztőszervi tüneteket.
2. Gégegyulladás (laryngitis): Torokfájdalom, rendszeres torok köszörülés, torokban gombócérzés vagy váladék, rekedtség, ezek azok a tünetek, melyek hátterében reflux okozta gégegyulladás állhat.
3. Asztma (asthma bronchiale): A reflux betegség és az asztma egymást kölcsönösen provokáló betegség. A reflux , hasonlóan a krónikus köhögéshez, az asztmás tüneteket is reflexes úton vagy mikroaspiráció révén idéz elő. Asztmában ugyanakkor az ellapult rekesz következtében kialakult változó mértékű mellűri nyomás, a megnövekedett hasűri nyomás, valamint bizonyos antiasztmatikumok alsó nyelőcső záróizmának tónuscsökkentésével okoznak refluxos epizódot. Reflux terápia bevezetésével az asztmatikus tüntetek enyhíthetők és az asztma ellenes gyógyszerigény is csökkenthető.
4. Orrmelléküreg-gyulladás (rhino-sinusitis): Jellemző tünetek orrdugulás, nehezített orrlégzés, váladékcsorgás, szagláscsökkenés, arcfájdalom. Mind az orrpolipózissal járó, mind a polip képződés nélküli krónikus orrmelléküreggyulladás hátterében állhat reflux betegség.
5. Visszatérő középfülgyulladás (recidiv otitis media): Amikor a gyomorsav feljut a garatba, a garatból a fülkürtön át a középfülbe is bekerülhet. Ezért imétlődő középfül gyulladásnál érdemes reflux betegségre is gondolni nemcsak felnőtteknél, de csecsemőknél is.
6. Tüdőfibrózis (pulmonalis fibrosis): A kötőszövet felszaporodással járó krónikus tüdőbetegség.
Nem emésztőszervi tünetek esetén nem szükségszerű, hogy a klasszikus nyelőcső eredetű tünetek is fennálljanak. Ez azt jelenti, hogy légúti panaszos reflux betegek egy része érez például gyomorégést, savas felböfögést, másoknak viszont egyáltalán nincsenek ilyen tüneteik. Nem szükségszerű tehát, hogy például egy reflux miatt krónikus köhögő betegnek égjen a gyomra, lehet csupán a száraz köhögése a reflux betegségének egyetlen tünete. Ilyen esetekben természetesen sokszor nehezebben illetve késve születik meg a diagnózis. Szerencsére ha a légúti tünetek hátterében kizárható fül-orr-gégészeti-, tüdőgyógyászati ok és felmerül a reflux betegség, akkora beteget a társszakmákban dolgozó orvoskollégák a gasztroenterológushoz irányítják.