Kontaminált vékonybél szindróma, bakteriális túlnövekedés, vékonybél diszbakteriózis, diszbiózis, vak tasak szindróma, SIBO, ezek mögött az elnevezések mögött egyetlen betegség áll. Lényege, hogy a vastagbél baktériumok átjutnak és elszaporodnak a vékonybél területén, azaz a vékonybél vastagbél baktériumokkal szennyeződik, kontaminálódik.
A vékonybél a gyomor és a vastagbél között helyezkedik el, mintegy 6-7 méter hosszú. Ezen a bélszakaszon sokkal kevesebb baktérium él, mint a vastagbélben. Míg a vékonybélben körülbelül 1.000-10.000 baktérium, a vastagbélben 1.000-100.000 milliárd (!) található milliliterenként. A vékonybél bélflóráját más típusú baktériumok alkotják, mint a vastagbelét. A vékonybél és vastagbél határán található az ún. ileocoecalis billentyű, mely megakadályozza, hogy a vastagbél baktériumok átjussanak a vékonybélbe.
A bélbaktériumok, ahogy már korábban is írtam, nagyon fontos szerepet játszanak az immunrendszerünk működésében, óvják a bélnyálkahártyát és megakadályozzák, hogy áteresztővé váljon, védelmet nyújtanak a behatoló, káros baktériumok ellen, valamint vitaminokat – B és K vitamint – termelnek.
Hogyan okozzák a vékonybélbe került vastagbél típusú baktériumok a kontaminált vékonybélszindróma tüneteit?
A vékonybélbe jutott baktériumok fermentálják a még emésztetlen szénhidrátokat és ennek során egyrészt gázok – hidrogén és metán – termelődik, melyek puffadást, hasi fájdalmat okoznak. Másrészt tejsav és ecetsav képződik, és ezek a vastagbél nyálkahártyát irritálva hasmenést váltanak ki.
Okok:
- Vékonybél perisztaltikus mozgásának zavara pl. cukorbetegség, scleroderma
- Vékonybél szűkület pl. Crohn betegség, sugárkezelés
- Vékonybél diverticulum
- Sipoly a vékonybél és vastagbél között
- Bizonyos műtétek után állapot pl. Billroth II. gyomorreszekció, ileocoecalis billentyű eltávolítás
- Emésztőnedvek csökkent mennyisége pl. kevés gyomorsav, krónikus hasnyálmirigy gyulladás
- Időskor
Tünetek:
Puffadás, hasi fájdalom, hasmenés, székrekedés, fokozott gázképződés, korai teltségérzés, hosszabb fennállás esetén B12 vitaminhiány, vérszegénység, fogyás, csontritkulás
Diagnózis:
Laktulóz hidrogén kilégzési teszttel történik. Laktulózt tartalmazó tesztoldat elfogyasztását követően 20 percenként kell lélegezni egy diagnosztikai készülékbe, mely a kilélegzett levegő hidrogén tartalmát rögzíti. A vizsgálat időtartama átlagosan 120-180 perc. A készülék által jelzett értékek és a vizsgálat során jelentkező panaszok összevetésével születik meg a diagnózis.
Egyéb betegségekkel való kapcsolat:
cöliákia (lisztérzékenység), ételintoleranciák, irritábilis bél szindróma (IBS), májbetegségek, rosacea
Kezelés:
- Oki terápia pl. diverticulum, sipoly műtéti úton való megoldása
- Antibiotikum, hogy a túlszaporodott kórokozó baktériumok számát csökkentsük.
- Probiotikummal helyreállítani a bélflóra egyensúlyát.