A Helicobacter pylori a föld lakosságának mintegy felében megtalálható baktérium, így a mai napig az egyik legelterjedtebb kórokozó a világon. Az emberi gyomorban él, betegség okozó szerepének bizonyításához az egyik orvos kutató merész kísérlettel saját magát fertőzte meg.
Barry Marshall és Robin Warran ismerték fel, hogy a Helicobacter pylori baktériumnak szerepe van a gyomor gyulladásban és a peptikus fekély kialakulásában. Marshall a feltételezésük bizonyításához saját magát fertőzte meg, egy Helicobacter pylorit tartalmazó folyadékot ivott meg és háromszor vetette magát alá gyomortükrözésnek. Először a baktérium fertőzés előtt, majd a fertőzés után, amikor az endoszkópos beavatkozás során vett mintavétellel bizonyították, hogy a Helicobacter pylori következtében gyomorgyulladása alakult ki. Legvégül pedig miután antibiotikum kezeléssel kiirtotta saját magából a baktériumot. 2005-ben a két tudós orvostudományi Nobel díjat kapott.
Hogyan alakul ki a Helicobacter pylori fertőzöttség?
A Helicobacter pylori baktérium a gyomor nyálkahártyát borító nyákrétegben él. A fertőzés dominálóan gyermekkorban következik be, emberről-emberre terjedés útján, széklettel szennyeződött élelmiszerekkel illetve kéz, tárgyak közvetítésével.
Milyen betegségeknél van szerepe a Helicobacter pylorinak?
A baktérium hordozása nem egyenlő betegséggel. A hordozók esetében viszont nagyobb a rizikó a gyomor gyulladás, a gyomor és nyombél fekély, a MALT-lymphoma, valamint a gyomorrák kialakulására.
Mikor érdemes vizsgálni?
Emésztőszervi panaszok esetén, ha korábban fekély betegsége volt a betegnek, ha családban gyomorrák fordult elő és bizonyos gyógyszeres kezelések bevezetése előtt.
Milyen vizsgálómódszerrel lehet kimutatni?
Helicobacter pylori kimutatására több módszer ismert, ezek közül a kilégzési tesztek gyomortükrözést nem igényelnek és fájdalommentesek.
C13-urea kilégzési teszt során nem sugárzó izotóppal jelzett ureumot tartalmazó folyadékot kell a betegnek elfogyasztania. A Helicobacter pylori baktérium az ureáz enzimével az ureumot ammóniára és bikarbonátra bontja le. A bikarbonátból izotóppal jelzett szén-dioxid szabadul fel, mely a tüdőn keresztül a kilélegzett levegővel távozik. A kilélegzett levegőminta izotóp tartalmának mérése mérőkészülékkel rendelkező laboratóriumokban történik. Az eredményt néhány napon belül kézhez kapjuk.
Azonnali eredményt ad, ha C14-urea kilégzési vizsgálatot végzünk. A vizsgálat megkezdése előtt C14 izotóppal jelzett kapszulát kell bevenni a betegnek, ezt követően 10 perccel már vizsgálható a kilélegzett levegőminta. A vizsgálat megkezdésétől 20 percen belül tudjuk az eredményt.
Mi a teendő Helicobacter pylori pozitivitás esetén?
Gyógyszeresen kiirtható, antibiotikum és savszekréciót gátlóval. Kezelést követően minden esetben fontos kontrollálni, hogy eltűnt-e a baktérium a szervezetből. Köszönhetően a célzott baktérium ellenes kezelésnek, a Helicobacter pylori baktériummal történő fertőzöttség csökkenő tendenciát mutat a világ bizonyos területein, így hazánkban is.