Glutén, ez a szó 10-20 évvel ezelőtt igazán csak az orvosszakma számára bírt jelentőséggel, ma már rákeresve a neten, nyelvtől függően, több száz ezer vagy több száz millió találatot kapunk. Gluténérzékenység, lisztérzékenység, búza allergia, autoimmun betegség, felszívódási zavar, boholy károsodás, bőrteszt, bélbiopszia, kinőhető, életre szóló, gluténmentes étrend, csak úgy ömlenek az információk, sokszor eléggé összekuszálódva. Érdemes ezen a téren is tisztán látni.
Bár a lisztérzékenységet már az i.sz. I. században leírta kappadókiai Aretaeus görög orvos, a glutén kulcsfontosságú szerepének felfedezésére csak a múltszázad elején került sor. A II. világháború során Willem Karel Dicke holland gyermekgyógyász lett arra figyelmes, hogy egyes felszívódási zavarban szenvedő kisbetegei a háború alatt, amikor gabonához nem nagyon lehetett hozzájutni, csak krumplihoz, rizshez, kukoricához, váratlanul javulni kezdtek. Majd a háború befejeztével, amikor ezek a gyerekek ismételten tudtak kenyeret fogyasztani, újból fokozatosan panaszossá váltak. Dicke ennek a tapasztalatnak és vizsgálatainak eredményeként az 1950-es években ismerte fel, hogy bizonyos gabonák fehérjéje és a lisztérzékenység között oki kapcsolat van.
Az azóta eltelt több mint fél évszázad során a gluténnel össszefüggésbe hozható kórképek listája és a betegségekre vonatkozó tudásunk jelentősen bővült. Ezzel párhuzamosan a diagnosztizált glutén okozta betegek száma is fokozatosan növekedett, így ma már a gluténfüggő betegségek együttes előfordulását körübelül 10 százalékra becsülik.
Hat évvel ezelőtt, a 2011-es londoni és oslói nemzetközi gasztroenterológiai konszenzus eredményeként született meg a gluténfüggő betegségek új klasszifikációja, melynek alapján ezeket a kórképeket három nagy csoportba soroljuk.
1. Allergia:
- búza allergia
2. Autoimmun:
- lisztérzékenység (cöliákia)
- glutén ataxia
- dermatitis herpetiformis (Duhring betegség)
3. Nem allergia, nem autoimmun:
- nem cöliákiás glutén érzékenység (NCGS)
A fent felsorolt betegségekről, azok differenciálásáról, vizsgálatokról és a szükséges étrendekről részletesen a következőkben fogok írni.