A gluténfüggő betegségek egyetlen tagja, mely eltérően a többitől, allergiás eredetű, és nem gluténmentes diéta, hanem búzamentes étrend követését igényli. Mint minden allergia, életveszélyes is lehet! Ám ha gyermekkorban alakul ki, akkor szerencsére kinőhető.
A búza egyike a 8 leggyakoribb étel allergénnek (tej, tojás, búza, halak és tenger gyümölcsei, szója, földimogyoró, olajos magvak, apró magvas gyümölcsök).
Búza allergiában az immunrendszer kóros túlérzékenységi válasszal reagál a búzában található egyes fehérjékre (amiláz-, tripszin inhibitorok, gliadin) és antitesteket kezd ellenük termelni, melynek során a szervezetben megemelkedik a speciális immunglobulin-E, azaz az IgE szint. Az immunválasz azonnal, perceken, esetleg néhány órán belül jelentkezik.
Gyermekkorban gyakoribb a búza allergia. A gyermekek nagy százaléka kinövi, hasonlóan sok más allergiához. Felnőtteknél is kialakulhat, ebben az életszakaszban 5-10 százalékban keresztallergia is fennáll gabona illetve pázsitfű pollenekre.
A búza allergia lehet étel-, légúti -, kontakt allergia és életveszélyes anafilaxia.
Tünetek:
- Emésztőszervi tünetek: hasi fájdalom, puffadás, hányás, hasmenés, gyomorégés
- Légúti tünetek: orrviszketés, orrfolyás, orrdugulás, tüsszentés, nehézlégzés, asztma (pék asztma)
- Bőrelváltozások: csalánkiütés, ekcéma, viszketés
- Ajak-, nyelv-, torok duzzanata
- Orális allergia szindróma: ajak-nyelv viszkető érzése
- Szemtünetek: viszkető, könnyező szemek
- Anafilaxiás sokk – életveszélyes!
Diagnózis:
- Prick bőrteszt.
- Labor vizsgálattal specifikus IgE szint kimutatása.
Kezelés:
Búzamentes étrend, nem a gluténmentes diéta! Minden búzaféle illetve búzaliszt kerülendő, így a durum, tönköly, bulgur, kuszkusz, kamut, tritikálé is. Élelmiszerekből a kenyér, pékárúk, tészták, gabonapelyhek, müzlik, kekszek, sütemények, sör, búzadara, zsemlemorzsa stb., tehát minden, amiben búza található kizárandó az étrendből. A rozs és árpa, amiket a gluténmentes étrendnél nem szabad fogyasztani, a búzamentes diétában ehető.