Az endoszkópos vizsgálatok – különösen a vastagbéltükrözés – elvégzése után sokszor hangzik el tőlünk gasztroenterológusoktól, hogy a vastagbélben polipot találtunk. Nem kis megdöbbenést szoktunk ezzel a kifejezéssel okozni. Hiszen a polip szó hallatán kedves pácienseinknek természetesen a tengerben élő nyolclábú ugrik be.
Orvosi értelemben a polip a nyálkahártyából elődomborodó sejtszaporulat, mely különböző formákat ölthet. Lehet rövidebb-hosszabb nyélen ülő, ilyen a mellékelt endoszkóposon fotón látható is. Ez hasonlít leginkább a tengeri poliphoz, az elnevezés tehát nem véletlenül született. Ugyanakkor a polipus lehet széles alapú vagy éppen szőnyegszerűen elterülő.
Az emésztő traktusban leggyakrabban a vastagbélben fejlődik ki. Nagyságát illetően változó, apró, néhány mm-es, nagyobb 1-3 cm-es, de akár a bél üregét kitöltő és azt részben elzáró méretben is előfordulhat.
Tünetet általában egyáltalán nem okoz. Emiatt nem hagyatkozhatunk arra, hogy bármilyen tünet vagy panasz felhívja a figyelmet a polipra. Esetenként kisebb vérzéssel járhat, és bár ez figyelmeztető jel, betegeink gyakran a meglévő aranyeres csomóikból eredő vérzésnek vélik.
Sajnos sem a labor vizsgálatok, sem a hasi UH sem utalnak arra, hogy valakinek polipja lenne. Tehát ezek a vizsgálatok nem alkalmasak a szűrésre.
A polip előfordulásának rizikója bizonyos esetekben magasabb. Az 50 év felettiek körében, túlsúlyosaknál, dohányosoknál, azoknál, akiknél korábban már diagnosztizáltak polipot vagy vastagbélrákot, illetve ha a családban előfordult polip vagy vastagbélrák. Akik az előbb említett csoportok valamelyikébe tartoznak, azoknál nagyon fontos a vastagbél szűrővizsgálat elvégzése.
A legtöbb polip jóindulatú daganat. Azonban a vastagbélrákok nagy százaléka ilyen “ártalmatlan” polipokból fejlődik ki, emiatt rendkívül fontos az időben való diagnosztizálásuk és eltávolításuk.