Talán meglepően hangzik, hogy a reflux betegség tartósan fennálló köhögést tud okozni. Pedig a mindennapi orvosi gyakorlat és a szakirodalmi adatok bizonyítják, hogy a krónikus köhögés harmadik leggyakoribb oka a reflux betegség, az asthma és a posztnazális váladékcsorgás után. Így kezelésre nem javuló krónikus köhögés esetén mindig gondolni kell, hogy a háttérben reflux betegség lehet.
Két mechanizmussal alakulhat ki köhögés reflux betegségben. Az egyik, amikor a gyomorból a nyelőcsőbe visszaáramló refluxátum felmegy egészen a garatba és ott bejut a gégébe, ahol köhögést vált ki. Ez egyébként egyben egy védekező reakció is, ami megakadályozza, hogy a refluxátum a mélyebb légutakba is bejusson.
A másik mechanizmus során reflexes úton jön létre a köhögés. Ennek oka a légző és emésztőrendszer közös magzatkori eredetére vezethető vissza, és ennek következtében a nyelőcsőben fellépő reflux egy un. oesophago-bronchialis – nyelőcső-légúti – reflex révén vált ki köhögési ingert.
Néhány jellegzetesség, ami a reflux okozta köhögésre jellemző:
- Azok a betegek, akiknek reflux betegség okozta köhögésük van, nagy százalékban egyáltalán nem tapasztalják a refluxos betegség típusos tünetét, a gyomorégést. Viszont más nem-hasi tünet, mint a reggeli rekedtség, horkolás, alvászavar sokkal inkább társul a száraz köhögéshez.
- A reflux okozta köhögés többnyire száraz, váladék nem kerül felköhögésre. Időnként azonban savanyú illetve keserű váladékot köhögnek ki refluxos betegeink a torkukból.
- A köhögés elsősorban napközben jelentkezhet, de lefekvést követően vagy éppen éjszaka is felléphet rohamszerűen.
- A köhögés fokozódhat olyan ételek és italok fogyasztását követően, amelyek reflux betegséget provokálnak.
A diagnózis felállításakor fontos kizárni a fennálló krónikus köhögés egyéb lehetséges okait, mint például légzőszervi betegségeket, allergiát vagy gyógyszer okozta köhögést.
A kezelésben lényeges szerepet játszik az étrend változtatás. Kerülni vagy minimalizálni kell azokat az ételeket, amik reflux betegséget és így közvetetten köhögést váltanak ki. Ezek a zsíros, túlzottan fűszeres, hagymás illetve paradicsomos ételek, a kávé, a szénsavas italok, az alkohol és a csokoládé. Az étrendet mindig egyénre szabottan kell kialakítani, hiszen vannak betegeim, akiknek például a citrusfélék rontják a tüneteiket, míg másoknak inkább javítják. Így van ez a tej illetve tejtermékekkel és a teákkal is. Érdemes egyszerre kisebb adagokat fogyasztani illetve lefekvés előtt 3-4 órával már nem étkezni.
A reflux okozta köhögések egy része igen makacs tud lenni, ezekben az esetekben az étrendi és életmódbeli változtatás mellett kiegészítésként gyógyszeres terápiát vezetünk be. Érdemes tudni, hogy ezekben az esetekben 2-3 hónapos kezelés hozza meg a várt panaszmentességet, tehát nagy türelmet kíván a beteg részéről. Hosszabb távon mindenképpen törekszünk a gyógyszeres kezelés fokozatos leépítésére, majd a gyógyszer elhagyására.