Puffadás, hasi fájdalom, hasmenés, fogyás, ezek a lisztérzékenység jól ismert, klasszikus tünetei. Sokan csak ezeknek a tüneteknek az észlelésekor gondolnak arra, hogy esetleg lisztérzékenyek lehetnek. Felnőttkorban azonban jellemzően nem a típusos hasi tünetek dominálnak.
Ha valakinek krónikus fejfájása van vagy az átlagosnál sokkal fáradékonyabb vagy fiatal korban már ízületi fájdalmai, csontritkulása van, esetleg nem sikerül teherbe esnie, többszöri vetélésen van túl, természetes, hogy nem egy gasztroenterológiai rendelést keres fel. Hiszen ki gondolná, hogy ilyen tünetek mögött egy olyan betegség állhat, ami emésztőszervi eredetű és a panaszokat például a reggelire elfogyasztott zsemlében lévő fehérje okozza.
Gyakran tapasztaljuk, hogy mire a lisztérzékenység diagnózis megszületik, bizony a betegeink hosszú utat járnak be, több szakorvost keresnek fel, bőrgyógyászt, ideggyógyászt, diabetológust, endokrinológust, nőgyógyászt vagy éppen reumatológust. Szakirodalmi adatok mutatják, hogy jelentős azok száma, akiknél az első tünetek megjelenésétől számítva mintegy 6-10 év telik el, mire megszületik a lisztérzékenység diagnózis.
Szintén ijesztő az az adat, hogy a lisztérzékenyek csak körülbelül 20 százaléka tud arról, hogy ő lisztérzékeny, tehát a lisztérzékenyek közel 80 százaléka nem diagnosztizált.
Mik azok a nem típusos tünetek, amelyek esetén gondoljon arra, hogy esetleg lisztérzékenység áll panasza hátterében?
- Megmagyarázhatatlan vashiányos vérszegénység
- Krónikus fáradtság
- Fejfájás
- Fokozott hajhullás
- Szájnyálkahártya afták
- Csont és ízületi fájdalom, ízületi gyulladás
- Korai csontritkulás
- Kezekben és lábakban zsibbadás érzés
- Dermatitis
- Nehezített vagy sikertelen teherbeesés, vetélés, korai menopauza
- Nem akaratlagos fogyás vagy hízás
- Szorongás, depresszió
Vannak betegségek, amikhez társulhat a lisztérzékenység:
- I. típusú diabetes mellitus (cukorbetegség)
- Autoimmun pajzsmirigybetegség (Hashimoto thyreoiditis)
- Autoimmun májbetegség
- Dermatitis herpetiformis (Duhring betegség)
- Szelektív IgA hiány
- Rheumatoid arthritis
- Sjögren szindróma
- Down szindróma