Gyakrabban szenvednek fejfájástól azok, akiknek rendszeres gyomor-bél rendszeri panaszaik vannak, mint akiknek nincsenek emésztőszervi problémáik, ezt igazolják a nemzetközi szakirodalmi adatok. Nem meglepő tehát, hogy hasi panaszokhoz társuló fejfájással egyre nagyobb számú páciens jelentkezik gasztroenterológiai rendeléseinken.
A központi idegrendszer és a bélrendszer között létezik egy kommunikációs csatorna, egy ún. agy-bél tengely, mely kétirányú, vagyis nemcsak az agytól megy információ a bélhez, hanem visszafele is, a béltől az agyhoz. A bélrendszert ma már a második agyunknak tekintjük, hiszen több száz millió idegsejt helyezkedik el a bélfalban, sokkal több mint a gerincvelőben. A kétirányú információ áramlás teszi lehetővé, hogy az agy szabályozza a bélműködést, ugyanakkor a bélben zajló folyamatok hatással vannak hangulatunkra és érzelmeinkre.
A bélrendszerben több milliárd mikroorganizmus él, ezek alkotják a bélflórát. A mikroflóra baktériumai fontos szerepet játszanak az agy-bél rendszer közötti kommunikációban, melyen keresztül szerepük lehet bizonyos idegrendszeri kórképek kialakulásában, így a migrénében is a legújabb kutatások szerint. Ma már ezért agy-bél-mikrobióta tengelyről beszélünk.
Fejfájással járó gyomor-bélrendszeri tünetek hátterében a következő betegségek állhatnak:
-
Lisztérzékenység (cöliákia):
A gluténfüggő betegségek legismertebb formája. Felnőttkorban többnyire nem a klasszikus hasi tünetek – hasi fájdalom, puffadás, hasmenés – jellemzők, hanem atípusos tünetek, mint például a fejfájás, a fáradékonyság, csont és ízületi fájdalom, vashiány, hajhullás, sikertelen teherbeesés, hangulatzavar stb. -
Hisztamin érzékenység (HI):
Bár nem allergia, tünetegyüttesét illetően nagyon hasonlít az allergiákban tapasztalt panaszokhoz, egyik vezető tünete a fejfájás illetve migrén. -
Irritábilis bél szindróma (IBS):
Leggyakoribb funkcionális emésztőszervi betegség, 2-3x gyakrabban fordul elő nőknél, hasonlóan a migrénhez. -
Gyulladások bélbetegségek (IBD):
A Crohn betegség a szájtól a végbélig az egész tápcsatornát érintheti, dominálóan azonban a vékonybélen megjelenő gyulladás, a colitis ulcerosa a vastagbél fekélyes gyulladásos megbetegedése. -
Gastroparesis:
Elhúzódó gyomorürülés, melyet nem mechanikai akadály okoz, gyakran cukorbetegség áll a háttérben. Hányingerrel, hányással, korai teltségérzéssel, puffadással, felhasi fájdalommal járhat, melyeket jellemzően fejfájás kísérhet.
Az étrendeknek kitüntetett szerepük van. Betegségtől függően a gluténmentes-, az alacsony hisztamin tartalmú- vagy a FODMAP diéta mellett várható, hogy a fejfájás teljesen megszűnik, vagy a fejfájásos periódusok gyakorisága, időtartama és súlyossága jelentősen csökken.