Az utazók hasmenése az utazáskor leggyakrabban előforduló betegség. Manapság már hatalmas tömegek szelik át keresztbe-kasul a világot, így bárhol megfertőződhetünk, de elsősorban az Ázsiába, Afrikába illetve Dél-Amerikába utazóknak kell számolni ezzel a betegséggel. Sokat tehetünk a megelőzésért, de súlyos esetben célszerű minél hamarabb orvoshoz fordulni.
Ok:
Döntően bakteriális fertőzésről van szó, leginkább az Esherichia coli baktérium a kórokozó de Délkelet-Ázsiában a Campylobacter fertőzés a gyakoribb. Kisebb százalékban vírusok tehetők felelőssé, így a Norovírus vagy a rotavírus, ritkán protozoonok, közülük a Giardia lamblia és az Entamoeba histolytica.
Tünetek:
Hasmenés, mely napi három vagy több híg székletürítést jelent. A hasmenést kísérhetik egyéb tünetek, mint a hasi fájdalom, görcs, hányás, puffadás, hőemelkedés, láz.
A betegség általában 3-5 napig tart. Enyhe lefolyású, ami azt jelenti, hogy a székletszám nem haladja meg a napi négyet. Rendszerint spontán gyógyul. 10 százalékban súlyosabb tünetek jelentkeznek, ilyenkor feltétlenül fel kell keresni a szakorvost. Az esetek 3 százalékban kórházi ellátást igényel.
Megelőzés:
1. Higiénés szabályok betartása:
Elsősorban fertőzött ételek és víz terjesztik a kórokozókat. Lényeges ismerni a nagy rizikót jelentő ételeket és italokat, melyek a következők:
– saláták, nyers zöldségek és gyümölcsök
– nem jól megfőzött vagy átsütött húsok
– tej, tejtermékek
– csapvíz
– jégkocka
– fagylalt
2. Antibiotikum:
Bizonyos antibiotikumok utazás előtti alkalmazásával 70-90 százalékban megelőzhető ez az betegség. Azonban az egyre nagyobb számú rezisztencia miatt a nemzetközi ajánlás nem javasolja, hogy mindenkinél antibiotikus profilaxist alkalmazzunk. Ezért utazást megelőzően csak a következő esetekben kezdünk el antibiotikus kúrát:
– ha valaki rövidebb, tehát néhány napos utazásra megy
– csökkent immunitású betegeknél
– olyan elsősorban krónikus betegek esetében, akiknél a a fertőzés súlyosabb kimenetelére lehet számítani
3. Probiotikum:
Saccharomyces boulardi élesztőgombát vagy Bifidobacterium bifidum és Lactobacillus acidophilus baktériumokat tartalmazó probiotikum javasolt. Két héttel az utazás előtt érdemes elkezdeni, folytatni kell utazás alatt és utána is.
Kezelés:
1. Orális rehidráló folyadék (ORF):
Szájon át történő folyadék és sópótlás. A rehirdáló folyadék elkészítéséhez szükséges sókeverék Normolyt por formában kapható a gyógyszertárakban.
2. “Hasfogó”:
Loperamide biztonságos, de csak enyhe esetben alkalmazható. Súlyos lefolyás esetén ellenjavallt.
3. Antibiotikum:
Antibiotikus kezelés mellett a tünetek gyorsabban mérséklődnek és a betegség rövidebb lefolyású. Alkalmazott készítmények: ciprofloxacin, rifaximin, azithromycin.
Hazatérést követően:
Ha még mindig fennáll a hasmenés, vagy a betegség lezajlása után a hasi panaszok megmaradnak, székelési problémák alakulnak ki, fertőzést követő irritábilis bél szindróma (posztinfekciózis IBS) gyanú miatt ajánlott gasztroenterológus szakorvoshoz fordulni.