Az emésztőszervi betegségek jelentős részében régóta ismertek azok a jól definiált diéták, melyek vagy önmagukban, vagy a gyógyszeres kezelést kiegészítve hatásosak. Gondoljunk csak a laktóz érzékenységre, a lisztérzékenységre vagy a reflux betegségre. Az irritábilis bél szindrómában (IBS) azonban csak az utóbbi években született egy olyan étrendi javaslat, amelynek a követése mellett 4 irritábilis bél szindrómás betegből 3 gyakorlatilag panaszmentes.
Az irritábilis bél szindrómások sokan vannak, Magyarországon a felnőtt lakosság mintegy 9-23 százalékának ez a betegsége. Mi gasztroenterológusok a szakirodalmi adatokkal egybecsengve tapasztaljuk, hogy a hozzánk fordulók jelentős, mintegy 20-30 százaléka irritábilis bél szindrómás.
Őszintén el kell mondanunk, hogy sokáig nem tudtunk igazán eredményes étrendi javaslatot adni az irritábilis bél szindrómás betegeinknek. Pedig a megfelelő étrend az egyik alapköve az irritábilis bél szindrómások kezelésének. Voltak diétás próbálkozások, de nem igazán hozták meg a kellő eredményt.
Néhány évvel ezelőtt azonban az ausztráliai Monash Egyetem kutatói kifejlesztették a low FODMAP (alacsony FODMAP) diétát. A diéta kifejlesztésének alapja az, hogy a rövidláncú szénhidrátok és bizonyos cukrok a vékonybélben rosszul szívódnak fel. A nem felszívódott szénhidrátok egyrészt ozmotikus hatásuk révén vizet szívnak a bélbe, másrészt a vastagbélben élő baktériumokhoz kerülnek, melyek megemésztik, erjesztik azokat, és gázok képződnek. Ezeknek a folyamatoknak az eredményként puffadás, hasi fájdalom és akár hasmenés léphet fel, melyeket az irritábilis bél szindrómában szenvedők fokozottabban érzékelnek és élnek meg. Erről egy kiváló, nagyon látványos, néhány perces videó megnézhető az egyetem honlapján.
A FODMAP egy mozaik szó. Fermentábilis Oligoszacharidok Diszacharidok Monoszacharidok és Poliolok
Fermentábilis – vastagbél baktériumok által erjeszthető
Oligoszacharidok = rövid szénláncú szénhidrátok, melyek megtalálhatók pl. búzában, rozsban, hagymafélékben, hüvelyesekben és a káposztafélékben.
Diszacharidok = kettős cukormolekulák. Laktóz (tejcukor), mely leginkább az állati eredetű tej/tejtermékekben találhatók.
Monoszacharidok = egyszerű cukormolekulák. Fruktóz (gyümölcscukor) a gyümölcsökben, kukoricaszirupban és mézben van.
And Poliolok = cukoralkoholok édesítőszerekben (pl. szorbitol, mannitol), de jópár gyümölcsben és zöldségben (pl. avokádó) illetve gombákban is előfordulnak.
Vannak olyan ételek, amik nagyobb mennyiséget tartalmaznak a fent leírt szénhidrátokból és vannak, amelyek kevesebbet. Így megkülönböztetünk, magas és alacsony FODMAP ételeket. A bevezető ábra jól szemlélteti a magas FODMAP ételeket (piros sáv) és az alacsony FODMAP ételeket (zöld sáv). A teljesség igénye nélkül melyek ezek?
Magas FODMAP ételek (kerülendők/redukálandók):
Zöldségek: Hagymafélék (lila-, fok-, póré-, medve-, salotta-, vöröshagyma), káposztafélék (fehér-, vörös-, kelkáposzta, karfiol, brokkoli), kukorica, gomba, cékla, zellerszár, spárga, articsóka.
Gyümölcsök: Alma, körte, cseresznye, görögdinnye, grapefruit, nektarin, őszibarack, sárgabarack, ribizli, szeder, szilva, datolya, füge, mangó, licsi, és az ezekből készült gyümölcslevek is. Mazsola, goji bogyó, avokádó.
Tej és tejtermékek: Tej, tejszín, tejföl, joghurt, kefir, sajtok közül: a ricotta, a mascarpone, a halloumi (mindenféle állati eredetű, tehát a tehén, juh, kecske egyaránt).
Kenyerek, pékáruk, tészták, gabonák: Minden, ami búzát és rozst tartalmaz.
Hüvelyesek: Bab, szójabab, zöldborsó.
Magok: Kesudió, pisztácia.
Édesítőszerek: Méz, mannitol, maltitol, sorbitol, xylit, agave szirup, golden szirup.
Egyéb: Karob.
Alacsony FODMAP ételek (fogyaszthatók):
Zöldségek: Sárgarépa, uborka, paradicsom, fejes saláta, cukkini, metélőhagyma, kaliforniai paprika, padlizsán, zöldbab, burgonya, édesburgonya (fél bögre), retek, paszternák, spenót, zellergumó, zellerszár (5 cm-es darab), édeskömény (gumó és szár), tökfélék, sütőtök (negyed bögre), bok choy.
Gyümölcsök: Banán, eper, málna, mandarin, narancs, citrom, szőlő, sárgadinnye, kékáfonya, ananász, kivi, kókusz, papaja, rebarbara.
Tej és tejtermékek: Laktózmentesek, növényi eredetűek (rizs, mandula, mogyoró, zab, szója). Sajtok közül a brie, a camambert, a cheddar, a feta, a kecskesajt, a mozarella, svájci sajtok mint például az emmentáli.
Kenyerek, pékáruk, tészták, gabonák: A gluténmentesek illetve zabból készültek. Rizs, köles, hajdina, amaránt, quinoa.
Húsok, halak.
Hüvelyesek: Csicseriborsó (konzerv fél bögre), lencse (negyed bögre). Tempeh, tofu (fermentált szója termékek.
Magok: Dió, mandula (10 szem), mák, napraforgómag, földimogyoró, törökmogyoró (10 szem), gesztenye, lenmag, szezámmag, tökmag, chia mag.
Édesítők: Szőlőcukor, glükóz, stevia, juharszirup, rizs szirup.
Fűszerek: frissen és szárítva is (kivéve a fokhagyma- és vöröshagymapor).
Egyéb: Tojás. Tej és fehér csokoládé (5 kocka). Fekete csokoládé. Kakaó. Tápióka.
Hogyan állítsuk be a low FODMAP diétát?
Nagyon fontos lenne, hogy ezt a diétát egy hozzáértő dietetikus segítségével kezdjék el.
Az alacsony FODMAP diéta felépítése két lépésben történik.
- Először egy szigorú diétát kell bevezetni. Minden magas FODMAP ételt ki kell iktatni az étkezésből 8 hétre, hogy megszűnjenek az irritábilis bél szindrómára jellemző panaszok. Az alacsony FODMAP ételek fogyaszthatók, ezeket kell beépíteni a diétába.
- Második lépésben fokozatosan vissza lehet venni az étrendbe a magas FODMAP tartalmú ételeket, de folyamatosan figyelni kell, hogy visszatérnek-e a panaszok vagy nem. Fontos egy étrendi napló vezetése, amibe rögzíteni kell a panaszokat. A dietetikus segít a panaszok kielemzésében, és a diéta szakszerű bővítésében. A cél a szigorú, mindenmentes diétától eltérően egy megengedőbb étrend tartása, amivel gyakorlatilag a panaszmentesség biztosítható.
Minden irritábilis bél szindrómában szenvedőnek személyre szabottan kell kialakítani a low FODMAP étrendjét. Ugyanakkor tudni kell azt is, hogy irritábilis bél szindrómában gyakran fordul elő, hogy korrektül beállított étrend mellett is vannak olyan időszakok, amikor ismételten felléphetnek a tünetek, ezért folyamatos finom módosításokra mindig szükség lehet.